Sterowniki plc

Sterowniki PLC  powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku w wyniku rozwoju techniki mikroprocesorowej . Nazwa wywodzi się z języka angielskiego. Początkowo urządzenie miało być wykorzystywane  w przemyśle samochodowym.

W niedługim czasie o jego dobrodziejstwie przekonali się specjaliści z innych dziedzin przemysłu. Sterowniki PLC zrewolucjonizowały przemysł i bardzo  zwiększyły efektywność produkcji, ponieważ zwiększyła się szybkość maszyn. Poza tym pojawienie się sterowników PLC spowodowało zmniejszenie się rozmiarów maszyn. Wyeliminowały układy  oparte o przekaźniki czy układy bębnowe i krzywkowe. Dziś są to urządzenia, bez których niemożliwa jest praca na linii produkcyjnej.  Sterownik PLC jest urządzeniem używanym do sterowania działaniem różnorodnych maszyn. Sterowanie odbywa się w oparciu o algorytm opracowany przez programistę pod wymagania konkretnego procesu technologicznego w zakładzie. Sterownik PLC do w swoim działaniu wykorzystuje informacje o stanie sterowanego obiektu oraz instrukcje operatora.  Wszystkie dane  pozyskiwane są dzięki interfejsom wejściowym urządzenia. Sterownik PLC wykonuje zadania wprowadzone do jego  programu zawierającego szereg operacji sterujących pracą danego urządzenia.

Ważna przy tym jest kolejność zapisanych instrukcji – sterownik wykonuje je w kolejności zapisania.  W pierwszej części działania sterownik PLC  odczytuje stany wejść (sygnały podawane na wejścia sterownika np. z czujników)  Na ich podstawie tworzona jest tablica wejść.

Dalej obraz ten jest wykorzystywany do realizacji programu i uwzględniany w podczas wykonywania kolejnych  rozkazów. Po wykonaniu przez program ostatniego wpisanego zadania  tworzony jest tzw. obraz wyjść.  Oznacza to, że uprzednio wyprowadzone sygnały trafiają na wyjście sterownika, a w konsekwencji urządzenia do nich podłączonego. Sterownik działa sekwencyjnie –  cyklicznie powtarza kilka zadań: tworzenia obrazu wejść, wykonania instrukcji programowych i tworzenia tablicy wyjść. Na podstawie analizy ich stanu oraz realizując zapisany w  pamięci program, sterownik PLC przetwarza i generuje sygnały, przesyłane dzięki interfejsom wyjściowym urządzenia.  Sygnały dzielą się na : sterujące dla podłączonych do sterownika urządzeń i sygnalizacyjne, informujące o osiągnięciu pewnego poziomu procesu technologicznego.

Sygnałem jest również transmisja danych, związana z komunikacją między urządzeniami.  Pod  względem budowy sterowniki dzielą się na: kompaktowe oraz modułowe.

Urządzenia kompaktowe mieszczą całą funkcjonalność sterownika w jednym urządzeniu. Jednostka główna, interfejsy wejść/wyjść oraz interfejsy komunikacyjne tworzą całość i pracują w formie kompletnego urządzenia. Niemal standardem jest, że posiadają one jednak możliwość dołączenia komponentów, poszerzających funkcjonalność rozwiązania, c o zwiększa możliwości ich zastosowania  w procesie produkcji. Działanie sterownika modułowego polega na współpracy indywidualnej jednostki głównej sterownika z modułami  dołączanymi w trakcie działania w na linii produkcyjnej  w celu zwiększenia liczby  funkcji urządzenia.

Rozszerzenia, które mogą być komponentami systemu modułowego są to interfejsy wejść/wyjść, moduły komunikacyjne, pomiarowe, telemetryczne, technologiczne itd.  Dodatkowo można ustawić takie funkcje jak:  obsługa błędów, alarmów, przerwań czy też funkcje diagnostyczne.

Wymienione funkcje idealnie sprawdzają się w przemyśle, na średnich i dużych liniach produkcyjnych oraz automatyce budynkowej. Sklep ze sterownikami oferuje wszystkie rodzaje sterowników i posiada w ofercie najlepsze, wiodące na rynku marki.  Ceny zależy od rodzaju, funkcji sterownika i od tego iloma procesami ma sterownik sterować.

Sterownik PLC ceny  wahają się od 741 do 2367 złotych.  Gwarantem jakości sterownika jest   producent maszyny, bowiem sterownik jest zaprogramowany i produkowany pod wybraną maszynę. Jeżeli urządzenie jest na gwarancji, sterownik uległby uszkodzeniu, to wymienia go serwis producenta maszyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *