Motoambulans

Korki to stały widok w polskich miast.  Uprzykrzają życie kierowców i służb ratunkowych. Przez zakorkowane ulice ciężko jest przejechać  karetce pogotowania.

Dla życia i zdrowia ludzkiego bardzo ważna jest każda minuta. Im szybciej ratownik medyczny dotrze na miejsce, tym wyższa szansa na ocalenie życia ofiary wypadku lub pacjenta, którego problemy zdrowotne nastąpiły w domu.  Znacznie szybciej przez zakorkowane miasto przejadą jednoślady, np.: motocykl ratunkowy. Jednoślady,  dostarczają na miejsce defibrylator i wszystko, co potrzebne do wentylacji, intubacji, iniekcji dożylnej i podawania leków. Ratownictwo motocyklowe bierze udział w warsztatach, na których szkoli mieszkańców z pierwszej pomocy oraz z zasad zachowania się podczas ataku terrorystycznego. Odbiorcami szkoleń jest przede wszystkim młodzież ponadgimnazjalna i mieszkańcy.

Podczas szkolenia ratownicy starają się uwrażliwić kursantów na dwie istotne rzeczy: zauważenie osoby chorego i pokonanie obojętności wobec takiej osoby.

Bardzo ważne jest wczesne zawiadomienie odpowiednich służb i rozpoczęcie reanimacji krążeniowo-oddechowej . Motocykl ratowniczy bardzo dobrze sprawdza się przy akcjach w trudnych warunkach terenowych. Aby szybko dotrzeć do potrzebującego pomocy medycznej, konieczny jest bardzo dobry motor. Honda Twin Air jest wyposażona w 6-stopniową automatyczną skrzynię biegów, horyzontalny silnik o pojemności 998 cm3. Dzięki temu motocykl osiąga olbrzymią moc,  nawet tych najgorszych warunkach pogodowych i terenowych. Ponadto silnik jest chłodzony cieczą. To model idealny do codziennej jazdy po mieście, jak i na długie wycieczki. Motocykl posiada takie funkcje jak: automatyczna przekładnia, hamulce z przeciw blokadą i płynną regulacją momentu obrotowego. Motocykl Honda  to oszczędność czasu i paliwa. Doskonale sprawdzi się i w ratownictwie medycznym, gdyż jest szybki i z łatwością objeżdża miejskie korki. To wspaniały sposób na dotarcie na czas do pracy.

Świetne parametry techniczne zapewniają bezpieczną jazdę nawet podczas deszczu. Motoambulans nie jest zwykłym jednośladem, który można podziwiać na rajdach motocyklowych. Ma specjalną rolę –  dotrzeć z pomocą przed karetką, przywieść defibrylator. Potrzebne są profesjonalne akcesoria. SW-MOTEH dostarcza najwyższej jakości akcesoria do motocykli. W ofercie dostępne są:  sakwy, torby, kufry, uchwyty,gmole, osłony , stopki centralne, uchwyty do nawigacji, uchwyty do kamer oraz profesjonalne halogeny. Wymienione przedmioty mogą być używane przez wszystkich motocyklistów, niezależnie od tego, gdzie jeżdżą.

Wszystkie akcesoria spełniają wymogi bezpieczeństwa.

Ceny są konkurencyjne, więc każdy motocyklista znajdzie to, czego potrzebuje. Motor to wspaniałe hobby, symbol podróży i wyzwolenia.  Ratownictwo motocyklowe sprawiło, że miłość do motocykla zyskała nowe znaczenie – dotarcia z pomocą ludziom w potrzebie i stała się służbą dla drugiego człowieka. Szansa na przeżycie pacjenta po zatrzymaniu krążenia maleje nawet o 10% z każdą minutą. Dlatego najważniejsze jest to, aby bezpośredni świadek zdarzenia rozpoczął akcję ratowniczą. AED defibrylacja jest istotnym ogniwem łańcucha przeżycia i  ma potwierdzoną skuteczność takich stanów jak: migotanie komór, czy częstoskurcz komorowy bez tętna. Po 7 minutach od zatrzymania krążenia efektywność defibrylacji to zaledwie 30%, w pierwszej minucie od ustania krążenia skuteczność sięga 90%.  Różnica jest widoczna gołym okiem i  tłumaczy dlaczego bardzo ważne jest , natychmiastowe rozpoczęcie defibrylacji. Pomoc osobie poszkodowanej należy zacząć od sprawdzenia, czy wszyscy: poszkodowany, ratownik i ewentualnie świadkowie są bezpieczni.

Następnie trzeba ocenić stan poszkodowanego: sprawdzić , czy jest przytomny lub nie, czy oddycha i jaki jest to oddech, zawiadomić służby ratownicze, zapytać o dostępność defibrylatora. Jeżeli w danym miejscu nie ma defibrylatora ,  a u osoby poszkodowanej nie wyczuwamy oddechu to trzeba rozpocząć resuscytację oddechową w sposób standardowy i kontynuować ją do odzyskania przez chorego przytomności lub przyjazdu pogotowia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *