Do zmontowania

Żyjemy w otoczeniu elektroniki. Co raz bardziej skomplikowany sprzęt ułatwia człowiekowi życie. W zasadzie nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu, komputera, czy sprzętu AGD. Co je łączy?

Są naszpikowane elektroniką. Urządzania są coraz niedrogie, mniejsze i wydajniejsze.  Niestety, mogą pojawić się usterki. Wtedy przeważnie wymienia się urządzenia na nowszy model, zamiast samemu podjąć próbę naprawienia. Ich mechanizmy wypełnione maleńkimi elementami wydają się bardzo trudne w naprawie. Tymczasem elektronika nie jest taka trudna, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Wystarczy poznać podstawowe zasady, zainteresować się,  aby po krótkim czasie móc samemu naprawiać komputer, telefon, kuchenkę mikrofalową, złącza jack w słuchawkach, czy urwane gniazdo USB i inne domowe urządzenia. Nauka elektroniki nie wymaga zapamiętywania nudnej teorii, opiera się przede wszystkim na praktyce.  Podstawową wiedzę wykorzystuje się przy każdej rzeczy, co gwarantuje, że nie zapomni się raz zdobytej wiedzy i wyćwiczy umiejętności. Elektronika to wspaniały wybór dla osób, które uważają się za złote rączki i twierdzą  że wszystkiego można się nauczyć. DIY, to znaczy „zrób to sam”, a nie czekaj na fachowca, to ich życiowe motto. Ważne jest to, że kilka sekund z lutownicą może ocalić bardzo drogi sprzęt i kieszeń właściciela. Argument finansowy jest bez wątpienia istotną motywacją, aby nauczyć się podstaw elektroniki.  Poza tym własna naprawa to oszczędność czasu. Nie trzeba szukać fachowca, ani czekać na zrealizowanie zlecenia naprawy. Dla wielu osób elektronika to hobby.

Kiedy nauczą się podstaw, to okazuje się, że majsterkowanie jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu i doskonałym sposobem na odstresowanie się.  Z dostępnych w sklepach zestawów elektronicznych można wykonać prawdziwe cudeńka będące powodem do dumy zadowolenia dla osoby, która je samodzielnie złoży.

Dysponując właściwymi umiejętnościami, w miarę wzrostu doświadczenia w montowaniu różnych podzespołów elektronicznych, można złożyć dowolne wymyślone przez siebie urządzenie, np.: świecącą dekorację. Zaletą elektroniki jest to, że nieustannie rozwija się. Tworzone są nowoczesne urządzenia, części , platformy sprzętowe. Hobbysta bez przerwy musi pogłębiać swoją wiedzę i z wielką radości testuje nowości. Kity do samodzielnego montażu to różne przedmioty elektroniczne: od dekoracji:bibeloty, np.: świecących choineczek, czy serduszek do zestawu do samodzielnego złożenia pilota. W opinii hobbystów elektroniki nie jest to drogie hobby. Narzędzia  dużo nie kosztują. Podstawowe wyposażenie – najważniejszy sprzęt, który musi mieć pasjonat zakupimy do 25 złotych za sztukę. Wystarczy dobra lutownica, miernik uniwersalny, linijka elektroniczna, uchwyt montażowy do płytek pcb , spoiwo lutownicze z topikiem, kalafonia, pęseta oraz komplet rurek termokurczliwych.

Ceny zestawów do samodzielnego montowania zależą od rodzaju zestawu, stopnia skomplikowania i zastosowania. Najmniej kosztują dekoracje elektroniczne.

Samodzielne składanie to przede wszystkim lutowanie . Jest to sposób trwałego zespolenia elementów metalowych za pomocą spoiwa o temperaturze topnienia niższej niż temperatura topnienia łączonych elementów. Lutowanie układów elektronicznych odbywa się techniką rozgrzewania za pomocą gorącego powietrza lub podczerwieni. Zestawy do zmontowania uczą logicznego myślenia, wytrwałości i konsekwencji w dążeniu do celu.

Samodzielne składanie elementów elektronicznych rozwija takie cechy osobowości jak: staranność, dokładność, pracowanie zgodnie z założonym harmonogramem, czyli bardzo ważne cechy, które cenione są w życiu codziennym i w pracy. Tworzenie układów elektronicznych często z mikroskopijnych elementów pomaga w rozwijaniu zdolności manualnych i jest świetnym ćwiczeniem dla rąk.  Miłośnicy elektroniki, którzy przełożą swoje hobby w zawód nie mogą narzekać na brak pracy i zarobki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *